Prikaži

O mikrohistorijskoj radionici

U studenome 2020. godine konstituirana je Mikrohistorijska radionica Centra za komparativnohistorijske i interkulturne studije (CKHIS) čiju jezgru čine dr. sc. Drago Roksandić, prof. emeritus, dr. sc. Samanta Paronić (aktualna voditeljica), dr. sc. Luka Pejić (zamjenik voditeljice) i dr. sc. Marko Jelenić. Utemeljenje Radionice proisteklo je iz dugoročne potrebe da se u hrvatskoj historiografiji unapređuju mikrohistorijski studiji, kao i opća razina teorijsko-metodološke pismenosti domaćih povjesničara. Jedan je od glavnih zadataka Radionice utvrđivanje i populariziranje podrobno elaborirane teorijske osnove u domeni mikrohistorijskih promišljanja i praksi. Namjera je stvoriti dijaloški prostor unutar kojega će se ispitati i unaprjeđivati mogućnosti primjene mikrohistorijske metode te raspravljati potencijalne izazove s kojima se suočavaju istraživači. Iz navedenog je razloga poželjno da se u aktivnosti Radionice uključe svi zainteresirani domaći, a prema mogućnostima i strani znanstvenici koji će dati vlastiti doprinos interdisciplinarnom promišljanju višeslojnosti prošle zbilje na tragu teorijskih pristupa koji su već afirmirani u historiografskim krugovima izvan Hrvatske, ali i u Hrvatskoj.

Neposredan povod konstituiranju Radionice bio je rad na knjizi Mikrohistorija. Pola stoljeća inovacija, zamišljenoj kao sveučilišni priručnik sastavljen od izabranih svjetski reprezentativnih znanstvenih tekstova koji su izvorno objavljeni na engleskom, talijanskom, francuskom i njemačkom jeziku, a posvećeni su teorijama i metodama mikrohistorije, profesionalnim praksama, kontroverzama u mikrohistoriji, odnosu potonje spram drugih inovacijskih disciplina u historiografiji itd.

U okviru plana rada za 2023./2024., namjera je objaviti digitalno izdanje spomenute knjige kako bi radovi bili trajno, javno i besplatno dostupni, odnosno da im se omogući slobodan pristup na FF Open Press, a potom i na drugim platformama. Nadalje, u dogovoru s voditeljem CKHIS-a, doc. dr. sc. Filipom Šimetinom Šegvićem, organizirat će se komemorativni skup posvećen preminulom istarskom povjesničaru, professoru emeritusu Miroslavu Bertoši. Održat će se u Zagrebu tijekom proljeća u obliku okrugloga stola, pri čemu će znanstveni dio biti vezan za posmrtno izdanje Bertošina djela Trošenje života. Gdje li je život što ga izgubih živeći? (2023.), koje će poslužiti kao poticaj za različita historiografska čitanja, ali i za (auto)biografsku i egohistorijsku razinu analize iskustva, dok će drugi dio biti komemorativne naravi.

Članovi Radionice planiraju nastaviti s kontinuiranim angažmanom na unapređivanju mikrohistorijskih istraživanja u okvirima hrvatske historiografije. Potonje se namjerava realizirati organizacijom mikrohistorijske tribine ili skupa u Istri ‒ u okviru kojega bi se trebala održati rasprava o aktualnom stanju, istraživačkim potencijalima i izazovima mikrohistorije ‒ kao i mikrohistorijske radionice za studente povijesti na Filozofskom fakultetu u Osijeku, čijim bi voditeljem bio dr. sc. Luka Pejić.